Co je to marketingový archetyp?

Marketingový archetyp je psychologický model, který je široce využíván ve studiu spotřebitelských preferencí a v oblasti marketingu a značkového managementu. Tento model, vyvíjen převážně pro média a umělecká díla, slouží k identifikaci obsahu, který je vnímán jako důvěryhodný, rezonuje s lidmi na osobní úrovni, je adaptabilní a často emocionálně citlivý​.

Koncept marketingových archetypů byl původně zaveden psychologem Carlem Gustavem Jungem. Jungova teorie archetypů a archetypálních postav zahrnuje dvanáct základních archetypů, které lze aplikovat také v marketingu​​.

Tyto archetypy reprezentují univerzální vzory chování a mohou pomoci značkám lépe vystihnout svou identitu a oslovit své cílové publikum. Například "Pečovatel" (v angličtině "Caregiver") je jeden z těchto archetypů, který se charakterizuje soucitem, velkorysostí a touhou pomáhat ostatním, a je reprezentován osobnostmi jako byla Lady Diana nebo Matka Tereza​​.

V praxi marketingové archetypy pomáhají značkám určit, jak se mají prezentovat, jaký druh příběhu chtějí vyprávět, a jak se mohou emocionálně spojit se svými zákazníky. To je důvod, proč některé značky mohou být úspěšnější než jiné - protože našly a využívají svůj archetyp, který dobře vystihuje jejich značku a hodnoty.

Zpět do obchodu