Kanonický odkaz: Zbraň proti duplicitnímu obsahu

Kanonický odkaz je nenápadný, ale mocný nástroj v arzenálu SEO specialistů. Pomáhá vyhledávačům, jako je Google, rozpoznat preferovanou verzi webové stránky a zabraňuje tak penalizaci za duplicitní obsah.

 

Co je to kanonický odkaz?

Jedná se o HTML element umístěný v hlavičce stránky (), který specifikuje "kanonickou" URL adresu.

To znamená, že sděluje vyhledávačům, která z mnoha variant stránky je ta "hlavní" a kterou by měli indexovat a zobrazovat ve výsledcích vyhledávání.

 

Kdy se kanonické odkazy používají?

Existuje mnoho situací, kdy se kanonické odkazy hodí:

  1. Duplicitní obsah: Pokud existuje více URL adres s identickým nebo velmi podobným obsahem (např. www.priklad.cz a www.priklad.cz/index.html), kanonický odkaz určí, která z nich je preferovaná.
  2. Parametry v URL: Dynamické webové stránky často generují URL adresy s parametry, které mění obsah stránky (např. www.example.cz?produkt=123). Kanonický odkaz slouží k určení "čisté" URL bez parametrů.
  3. Varianty stránek pro různá zařízení: Mnoho webů má verzi pro stolní počítače a verzi pro mobilní zařízení. Kanonický odkaz pomůže vyhledávačům zobrazit správnou verzi pro dané zařízení.
  4. Tiskové zprávy a shrnutí: Pokud máte tiskovou zprávu nebo shrnutí delšího článku, kanonický odkaz může odkazovat na originální verzi.

 

Jak implementovat kanonický odkaz?

Kanonický odkaz se implementuje pomocí elementu v hlavičce stránky ()

 

< link rel="canonical" href="https://www.priklad.cz/preferovana-stranka.html" >

 

Jak na používání kanonických odkazů?

  • Používejte kanonické odkazy konzistentně na celém webu.
  • Pečlivě zkontrolujte, zda kanonické odkazy odkazují na správné stránky.
  • Použijte nástroje pro analýzu webu, abyste zjistili, zda se na vašem webu nevyskytuje duplicitní obsah.

 

Jaké služby nabízíme?

 

Zdroje článku:

Kanonické URL | Seznam Nápověda [online]. [cit. 02. 03. 2024]. Dostupné z: https://napoveda.seznam.cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/kanonicke-url/

Canonical URLs: A Beginner’s Guide to Canonical Tags [online]. [cit. 02. 03. 2024]. Dostupné z: https://www.semrush.com/blog/canonical-url-guide/

What is URL Canonicalization | Google Search Central  |  Documentation  |  Google for Developers [online]. [cit. 02. 03. 2024]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/canonicalization

 

Zpět do obchodu