Co je Crawling?

Crawling, neboli procházení webu, je proces, během kterého internetové vyhledávače, jako je Google, Seznam, Bing a další, prohledávají internet a shromažďují informace o webových stránkách. Tento proces probíhá automaticky pomocí speciálních programů, tzv. crawlerů (robotů).

 

Jak crawling funguje?

Crawler začíná s URL adresou webové stránky. Po načtení stránky robot analyzuje její obsah a hledá odkazy na další stránky.

Tyto odkazy pak přidává do seznamu URL adres, které bude procházet později. Crawler tak prochází web stránku po stránce a shromažďuje informace o obsahu, struktuře a dalších vlastnostech webu.

 

Jaké informace crawler shromažďuje?

Crawler shromažďuje širokou škálu informací o webové stránce, včetně:

 1. Text a kód na stránce
 2. Meta tagy
 3. Odkazy na další stránky
 4. Obrázky a videa
 5. Strukturovaná data
 6. Informace o serveru

 

Jaké jsou cíle crawlingu?

Crawling má několik cílů:

 • Indexování webových stránek: Vyhledávače používají informace shromážděné crawlingem k indexování webových stránek. Index je databáze, která obsahuje informace o všech stránkách, které vyhledávač prohledal.
 • Zobrazování relevantních výsledků: Vyhledávače používají informace z indexu k zobrazování relevantních výsledků uživatelům, kteří zadají dotaz.
 • Zjišťování aktualizací: Crawlery se pravidelně vracejí na webové stránky, aby zjistily, zda se obsah změnil. To umožňuje vyhledávačům udržovat index aktuální.

 

Jak crawling může ovlivnit SEO?

Crawling hraje důležitou roli v SEO. Existuje několik věcí, které mohou správci webů udělat, aby crawlingu usnadnili práci a zlepšili tak viditelnost svého webu ve vyhledávačích:

 • Vytvořte přehlednou a logickou strukturu webu
 • Používejte relevantní klíčová slova v textu a meta datech
 • Vytvářejte interní odkazy mezi stránkami webu
 • Optimalizujte obrázky a videa
 • Zkontrolujte robots.txt soubor
 • Používejte sitemap.xml soubor

 

Jaké služby nabízíme?

 

Zdroje článku:

Website Crawling: The What, Why & How To Optimize [online]. [cit. 19. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/website-crawling/485275/

What Is Crawling? [online]. [cit. 19. 02. 2024]. Dostupné z: https://loganix.com/what-is-crawling/

 

Zpět do obchodu