Co je to AJAX?

Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) je soubor technik pro vývoj webových aplikací, které umožňují asynchronní komunikaci mezi webovým prohlížečem a webovým serverem.

To znamená, že je možné aktualizovat části webové stránky bez nutnosti znovu načíst celou stránku.

Webová stránka může odeslat požadavek na server (často pomocí JavaScriptu), přijmout data zpět a poté aktualizovat určité části stránky bez znovunačtení celé stránky.

To může značně zlepšit uživatelskou zkušenost na webu, protože stránky mohou reagovat rychleji a plynuleji na uživatelské interakce.

Ačkoli "XML" je součástí názvu "Ajax", v dnešní době se často používá JSON (JavaScript Object Notation) místo XML pro přenos dat.

Některé typické použití Ajaxu zahrnují:

  • Načítání nových příspěvků na sociálních sítích bez obnovení stránky.
  • Automatické doplňování výsledků vyhledávání při psaní do vyhledávacího pole.
  • Aktualizace obsahu košíku v e-shopu bez obnovení stránky.

Ajax se stal základním stavebním kamenem moderních webových aplikací a hraje klíčovou roli v mnoha frameworkách a knihovnách, jako jsou jQuery, AngularJS, React a mnoho dalších.

 

Zdroje článku:

Ajax (programming) - Wikipedia [online]. [cit. 30. 12. 2023]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Ajax_(programming)

What is AJAX? - Asynchronous JavaScript and XML Explained - AWS [online]. [cit. 30. 12. 2023]. Dostupné z: https://aws.amazon.com/what-is/ajax/

What is AJAX? [online]. [cit. 30. 12. 2023]. Dostupné z: https://www.tutorialspoint.com/ajax/what_is_ajax.htm

 

Naše služby:

Zpět do obchodu