Co je to Astroturfing?

Astroturfing je marketingová nebo politická strategie, která se snaží vytvořit umělý nebo falešný dojem široké veřejné podpory pro určitého kandidáta, značku, produkt nebo názor. Tato technika je pojmenována po umělém trávníku “Astroturf”, což je metafora pro falešnou nebo umělou podporu.

 

Co je astroturfing a jak funguje?

Astroturfing se často využívá v současných médiích, jako jsou internet, blogy, on-line diskuse, sociální sítě a další. Cílem je ovlivnit názory a postoje cílové skupiny, která není informována o tom, že sdělení, které je k ní přenášeno, je komerční nebo propagandistické.

Ve světě je považován za neetickou a klamavou praktiku, která může poškodit důvěru veřejnosti v zdroje informací a způsobit zkreslení veřejné debaty.

Některé země mají zákony nebo pravidla, která zakazují nebo omezují astroturfing, například v oblasti reklamy, voličské kampaně nebo spotřebitelské ochrany.

 

Příklady astroturfingu:

  1. V roce 2001 byly redakce v USA zavaleny dopisy, které nesouhlasně reagovaly na soudní spor firmy Microsoft s ministerstvem spravedlnosti USA. Dopisy byly nápadně podobné a podezřelé, protože obsahovaly stejné gramatické chyby a fráze. Později se zjistilo, že dopisy byly vytvořeny PR agenturou, která byla najatá Microsoftem.
  2. V roce 2023 se na webu Měšec objevil příspěvek, který obhajoval mikroplatební systém PaySec, který byl kritizován za vysoké poplatky a neprůhlednost. Příspěvek byl podepsán anonymním jménem Lucie Jemná a odeslán z firemní sítě Raiffeisenbank, která byla partnerem PaySecu. Redakce webu odhalila astroturfing a upozornila na něj čtenáře.
  3. V roce 2024 byl bývalý krajský radní obviněn z astroturfingu, když se na serveru www.denikpolitika.cz dostal v popularitě před premiéra Fišera díky falešným hodnocením, které mu dávali jeho “příznivci”. Redakce si toho po nějaké době všimla a zjistila, že profil daného politika byl na témže serveru aktualizován samotným politikem. Redakce pak odebrala politikovi neoprávněné jedničky.

 

NAŠE SLUŽBY:

 

Zdroje článku:

Astroturfing – Wikipedie [online]. [cit. 27. 01. 2024]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Astroturfing

Zpět do obchodu