Co je to Internet Explorer?

Internet Explorer (IE), vyvinutý společností Microsoft, byl kdysi dominantním hráčem na poli webových prohlížečů. IE přišel na scénu v roce 1995 a rychle se stal hlavním nástrojem pro procházení webu.

Přestože byl později vystřídán modernějšími a efektivnějšími prohlížeči, jeho odkaz zůstává neodstranitelnou součástí historie internetu. Pojďme se ponořit do historie a významu Internet Exploreru ve světě webového prohlížení.

Historie a vývoj

Internet Explorer byl uveden na trh jako součást operačního systému Windows 95 Plus! pack. V následujících letech Microsoft pokračoval ve vývoji IE a představil několik nových verzí, každá s lepším uživatelským rozhraním, vyšším výkonem a novými funkcemi.

Dominance a konkurence

Na vrcholu své popularity ve věku .com boomu, Internet Explorer ovládal více než 90% trhu webových prohlížečů. Jeho dominance byla výsledkem integrace s operačním systémem Windows a absencí silné konkurence, dokud se v roce 2004 neobjevil Mozilla Firefox, a později Google Chrome v roce 2008.

Význam pro svět

Internet Explorer zavedl mnoho vlastností, které byly později přijaty jako standardy ve webovém průmyslu, jako je podpora CSS, ActiveX a AJAX. IE také hrál klíčovou roli ve vývoji mnoha webových standardů prostřednictvím W3C (World Wide Web Consortium).

Zpět do obchodu